Категорија: Храна и живот

Науката потврди: Јаболката се најдобар избор за слабеење

Науката потврди: Јаболката се најдобар избор за слабеење

Сигурно досега неколку пати сте ја слушнале фразата  „Јадете една јаболка на ден и ќе го држите докторот подалеку од вас“ или „One apple a ... Повеќе

Совршен неделен појадок: Ниско калорична салата со јајца

Совршен неделен појадок: Ниско калорична салата со јајца

Превкусна, нискокалорична салата со јајца. Во неа има помалку од 300 калори, а  толку многу ќе ве засити. Со својот освежителен вкус, претставува совршен, освежителен ... Повеќе

Јагоди-спректар на микронутритиенти за кои телото ќе ви биде благодарно

Јагоди-спректар на микронутритиенти за кои телото ќе ви биде благодарно

Покрај убавиот изглед и совршениот вкус, јагодите пружат цел спектар на микронутритиенти кои благотворно делуваат на здравјето на човекот. Интересно е што, од ботаничка гледна ... Повеќе

Причина зошто кето диета не се препорачува за спортисти

Причина зошто кето диета не се препорачува за спортисти

  Кетогената диета може да ги намали резултатите од анаеробното, интензивно вежбање на спортистите, покажаа новите истражувања. Четири дена, истражувачите ги проучувале спортските резултати на ... Повеќе

Интегрален ролат со мед и јагоди-здрав и лесен за подготовка

Интегрален ролат со мед и јагоди-здрав и лесен за подготовка

Потребни состојки: За тесто: 4 јајца- издвоени белки и жолчки прстофат сол 50 г. кокосов шеќер (може и мусковадо- светол кафеав шеќер) 75 г. интегрално ... Повеќе

Зошто да изберете пилатес?

Зошто да изберете пилатес?

Пилатес е фитнес систем, создаден од Џозеф Пилатес во почетокот на 20-тите години во Германија. Тој претставува серија од контролирани движења, кои се изведуваат или ... Повеќе

Моќта на храната богата со антиоксиданси

Моќта на храната богата со антиоксиданси

Антиоксидансите се хемиски супстанции кои можат да спречат оштетување на клетки и ткива од оксидативен стрес и слободни радикали. Aнтиоксидансите се хранливи материи (витамини и минерали), како ... Повеќе