Категорија: Храна и живот

Главоболки предизвикани од напорно вежбање

Главоболки предизвикани од напорно вежбање

Фитнес, Невролошки болести

Главоболки поврзани со физичка активност може да се појават при долготрајно и напорно вежбање, трчање, тенис, пливање и дигање тегови. Докторите ги поделиле главоболките кои ... Повеќе

Намалувањето на вишок килограми е „маратон“, а не „спринт“

Намалувањето на вишок килограми е „маратон“, а не „спринт“

Исхрана

  Летото пристигна, па голем дел од нас се борат да ги намалат вишокот килограми за да изгледаат подобро на плажа. Еве неколку совети како ... Повеќе

Совршен неделен појадок: Ниско калорична салата со јајца

Совршен неделен појадок: Ниско калорична салата со јајца

Рецепти

Превкусна, нискокалорична салата со јајца. Во неа има помалку од 300 калори, а  толку многу ќе ве засити. Со својот освежителен вкус, претставува совршен, освежителен ... Повеќе

Овесна каша – Чизкејк со јагоди

Овесна каша – Чизкејк со јагоди

Рецепти

Овесна каша - Чизкејк со јагоди Доколку сте фан на популарниот десерт чизкејк, оваа е доручек за вас – Овесна каша со вкус на чизкејк ... Повеќе

Интегрален ролат со мед и јагоди-здрав и лесен за подготовка

Интегрален ролат со мед и јагоди-здрав и лесен за подготовка

Рецепти

Потребни состојки: За тесто: 4 јајца- издвоени белки и жолчки прстофат сол 50 г. кокосов шеќер (може и мусковадо- светол кафеав шеќер) 75 г. интегрално ... Повеќе

Причина зошто кето диета не се препорачува за спортисти

Причина зошто кето диета не се препорачува за спортисти

Исхрана

  Кетогената диета може да ги намали резултатите од анаеробното, интензивно вежбање на спортистите, покажаа новите истражувања. Четири дена, истражувачите ги проучувале спортските резултати на ... Повеќе

Мени на храна за лица кои страдаат од розацеа

Мени на храна за лица кои страдаат од розацеа

Кожа, Исхрана

Состојбата на кожата е одраз на процесите што се одвиваат во внатрешноста на телото. Секоја нејзина променана, без разлика дали е тоа стареење на кожата, ... Повеќе