Исхрана

Кои намирници треба да се избегнуваат како што старееме?

Како што старееме, нашите тела минуваат низ промени кои можат да влијаат на начинот на кој обработуваме одредена храна. Во оваа статија ќе погледнеме 9 намирници кои можат да бидат проблематични за постарите лица и зошто.

Грејпфрут

Можеби е изненадувачки, но храната може да влијае на тоа како функционираат вашите лекови. Затоа е секогаш најдобро да го прашате вашиот лекар или фармацевт дали треба да избегнувате каква било храна. На пример, ако земате лекови за висок крвен притисок, анксиозност или несоница, сокот од грејпфрут може да има интеракција со вашите лекови.

Сиров зеленчук

Ако имате чувствителни или расипани заби, сировиот зеленчук може да биде високо на вашата листа на храна што треба да ја избегнувате. Но, не пропуштајте ги витамините и влакната. Наместо тоа, обидете се да го готвите зеленчукот додека не стане помек.

Грав

Некои луѓе го избегнуваат гравот поради гасовите и болките во стомакот што може да ги предизвика. Но, ако сте го исфрлиле гравот од вашата исхрана, можеби ќе сакате да се преиспитате. Гревот е одличен извор на растителни влакна. Исто така богат е со протеини и железо и има малку масти. Јадете го во помали количини.

Алкохол

Умереното пиење може да го намали ризикот од срцев удар и некои видови мозочни удари. Но, како што стареете, алкохолот може поинаку да влијае на вас, дури и ако сте навикнати на чаша вино со вечера или пиво пред ТВ.

Реклама biskviti za deca

Алкохолот го нарушува сонот и може да го зголеми и вашиот крвен притисок. Алкохолот исто така може да предизвика хипогликемија кај луѓето со дијабетес. Тој дури влијае и на начинот на кој делуваат лековите.

Млечни производи

Може да имате проблеми со варењето на млекото или млечните производи како што стареете. Но, можеби нема да треба да се откажете од сите млечни производи и од калциумот и протеините што тие ги обезбедуваат. Многу луѓе можат да консумираат мали количини на млечни производи без стомачни тегоби.

Кофеинот

Иако кофеинот можеби не е проблем за секого, тој може да направи некои луѓе да се чувствуваат вознемирени или нервозни. Кофеинот исто така може да го зголеми пулсот и да предизвика проблеми со спиењето. Ако се обидувате да намалите, не заборавајте тоа да го направите полека. чекор по чекор.

Месо

Најздравите парчиња месо, како што стек, може да бидат најтешки за џвакање. Иако хамбургерот е многу полесен за забите, тој е помалку хранлив избор. Може да содржи од 20% до 30% масти. Наместо тоа, побарајте мелено говедско месо со не повеќе од 10% маснотии. Или за поздрав извор на протеини што е лесен за џвакање, пробајте риба.

Храна со високо ниво на сол

Ако имате 51 година или повеќе Американското здружение за срце препорачува да внимавате колку натриум внесувате. Ако сте над 51 година, препорачаната граница е 2.300 mg на ден. И ако сте во група со висок ризик, погрижете се да не внесувате повеќе од 1.500 mg натриум секој ден. Премногу натриум може да го зголеми вашиот крвен притисок и да ве изложи на поголем ризик за срцев и мозочен удар. Главните виновници? Преработена храна, како што се замрзната храна, грицки, преливи за салати и месо. Внимателно читајте ги етикетите и барајте алтернативи „без натриум“, со малку сол или без сол.

Овошје

Свежото овошје содржи изобилство на витамини, влакна и други важни хранливи материи. Но, можеби е тешко да го јадете вашето „јаболко на ден“ ако имате проблеми со џвакањето. Наместо тоа, пробајте конзервирано овошје без додаден шеќер или јадете помеки овошја, како што се бобинки, банани и дињи. Можете исто така да ги изблендирате вашите омилени овошки во овошно смути.

Со тоа што се свесни за овие специфични намирници и нивните потенцијални ризици, постарите можат да направат информиран избор за нивната исхрана.

Show More
бисквити за бебе

Related Articles

Back to top button