Гастроинтестинален системИсхрана

Негување на вашите црева: храна поддржана од наука за оптимално дигестивно здравје

Одржувањето на здрави црева е од суштинско значење за целокупното здравје, а исхраната игра клучна улога во постигнувањето на оваа цел.

Со вас ќе споделиме некои од најдобрите намирници за здравјето на цревата, поткрепени со научни истражувања.

Ферментирана храна

Први на листата се ферментирана храна. Ферментираната храна содржи корисни бактерии познати како пробиотици кои промовираат здрав цревен микробиом.

Примери за ферментирана храна вклучуваат кефир, јогурт, кимчи, кисела зелка и темпе.

Овие намирници помагаат да се врати рамнотежата на бактериите во цревата, помагајќи во варењето и апсорпцијата на хранливи материи.

Реклама biskviti za deca

Пребиотици

Пребиотиците се уште една важна компонента на здравото црево. Пребиотиците се несварливи влакна кои служат како храна за корисните бактерии во нашите црева.

Храната која е богата со пребиотици вклучува лук, кромид, праз, аспарагус, банани и артишок.

Вклучувањето на овие намирници во вашата исхрана може да помогне да се промовира растот на корисни цревни бактерии и да се подобри здравјето на цревата.

Влакна

Храната богата со растителни влакна е исто така од суштинско значење за одржување на здрави црева.

Влакната промовираат редовни движења на дебелото црево, помагаат да се намали воспалението и да се намали ризикот од рак на дебелото црево.

Добри извори на влакна вклучуваат мешунки, овошје, зеленчук, јаткасти плодови и семиња.

Полифеноли

Следни на листата се храната богата со полифенол. Полифенолите се соединенија кои се наоѓаат во храната од растителна основа кои имаат антиоксидантни својства.

Овие соединенија помагаат да се намали воспалението во цревата и да се промовира растот на корисни цревни бактерии.

Храната која е богата со полифеноли вклучува бобинки, темно чоколадо, зелен чај, јаткасти плодови и мешунки.

Омега-3

Масните киселини Омега-3 се исто така важни за здравјето на цревата. Омега-3 се антиинфламаторни и помагаат да се намали ризикот од воспалителни болести на цревата како Кронова болест и улцеративен колитис.

Добри извори на омега-3 вклучуваат масни риби како лосос, сардина и скуша, како и ленено семе, семе од чиа и ореви.

Вода

Конечно, од суштинско значење е да останете хидрирани за оптимално здравје на цревата. Пиењето доволно вода во текот на денот помага непречено да се движат работите во нашиот дигестивен систем.

Имајте за цел да пиете најмалку осум чаши вода дневно, и повеќе ако сте физички активни или живеете во топла клима.

Show More
бисквити за бебе

Related Articles

Back to top button