Кожа

Мени со правилна исхрана за лица кои страдаат од розацеа

Состојбата на кожата е одраз на процесите што се одвиваат во внатрешноста на телото. Секоја нејзина променана, без разлика дали е тоа стареење на кожата, акни или дури нарушувања, често е манифестација на неурамнотежена исхрана.

Внимателно составеното мени чијшто ‘рбет се состои од житарици, овошје и зеленчук, мешунки и риби, како главен извор на омега-3 масни киселини, е најдобриот сојузник за враќање на епителот на ткивата и постигнување на здрав изглед на кожата.

Исхрана при розацеа

Во принцип, секоја храна која има антиинфламаторно дејство и има алкален карактер е корисна во борбата против розацеа. Затоа, храната богата со растителни влакна, како што се цели житарици и храна богата со витамин Ц и биофлавоноиди, како што се бобинки, мора да бидат вклучени во менито. Се верува дека вегетаријанска диета може многу да им користи на луѓето со розацеја.

Исто како и другите заболувања на кожата, корисна храна е онаа која е богата со омега-3 масни киселини, особено сина риба и ореви.

Секако е важно да се хидрира организмот со најдобрата изворска вода, а исто така помага и незасладен зелен чај.

Реклама biskviti za deca

При розацеа, важна е и температурата на храната, која никогаш не смее да биде премногу топла затоа што стимулира црвенило и ги влошува симптомите на болеста, а алкохолот и силните зачини имаат сличен ефект.

Список на препорачана храна:
 • свежо овошје и зеленчук
 • цели зрна (особено ориз, киноа, просо)
 • риба (сардини, лосос, туна, скуша)
 • ореви
 • семиња
 • тофу
 • алги
 • ладно цедено маслиново масло
 • вода и зелен чај
Помалку пожелна храна:
 • вештачки засладувачи
 • конзервирана, маринирана, пушена храна
 • алкохол, кофеин, газирани пијалоци
 • силни зачини (на пр. бибер, црвена пиперка)
 • сирење
 • црвено месо
 • чоколадо и слатки
 • рафиниран шеќер, премногу сол
 • производи од бело брашно
 • оцет

Дали додатоците во исхраната помагаат?

Благодарение на нејзиното антиинфламаторно дејство, антиоксидантната формула може да помогне во контролата на симптомите. Исто така, не е лошо да се дојде до дополнителни омега-3 масни киселини, особено ако внесот на риба е недоволен.

Во некои случаи, помагаат дигестивните ензими во форма на додаток во исхраната.

Неодамна, случаи на појава и влошување на симптомите на розацеа се пријавени кај лица кои земаат Б-комплекс (во многу високи дози) во форма на додаток во исхраната. Иако прекинувањето на употреба на Б комплекс, доведува до подобрување на симптомите, треба да се имаат предвид потенцијалните негативни ефекти.

Show More
бисквити за бебе

Related Articles

Back to top button