РецептиХрана и живот

Здраво макало од авокадо

Авокадото е исклучително ценета намирница заради својата содржина на „добри масти“, меѓу кои преовладуваат омега-9 масните киселини.

Во секојдневната исхрана, авокадото може да послужи како нутриционистички вредна алтернатива на намази и сосови богати со заситени масти. Со тоа исто така се намалува внесувањето на калории, натриум и холестерол. Еве еден едноставен и брз рецепт за подготовка на макало од авокадо што може да се послужи како здрава ужинка со интегрални крекери или зеленчук исечкан на стапчиња.

Потребни состојки

1 зрело авокадо

30g фета сирење

сок од 1 лимон

2 млади кромида

Реклама biskviti za deca

1 рака магдонос

свежо мелен бибер

Подготовка

Ставете ги сите состојки во блендер и блендирајте додека се добие мазна смеса. Оставете да се олади, па послужете.

Show More
бисквити за бебе

Related Articles

Back to top button