Исхрана

Што е сејтан и како се употребува ?

 

Сејтан или уште познат како „месо од пченица“ постои со векови, иако името „сејтан“ го добива неодамна. Направен е од пченица, но речиси и да нема ништо заедничко со брашното или лебот. Сејтанот е сличен на изгледот и текстурата на месото кога се готви, што го прави одлична замена за месо за вегетаријанци и вегани. Исто така се нарекува глутен, пченичен протеин или пченичен глутен.

Со векови се користи во азиското готвење и честопати се нарекува “патка за потсмев” на менијата во кинеските ресторани. Сејтанот или miàn jīn на кинески е одличена замена за месо и има лесна текстура за џвакање, па од него може да направите вегански ребра, колбаси, бургери.

Како се прави сејтанот?

Сејтанот се прави со миење на тестото со вода од пченичното брашно сѐ додека не се отстрани целиот скроб – оставајќи го само лепливиот глутен. Добро се процедува. Од сејтанот се одделуваат 4 топчиња. Топчињата се префрлаат во врела вода на оган и така се варат сѐ додека не испливаат на површина. Тенџерето се трга од оган и во него се додава соја сос. Така, се остава да се излади, а потоа се префрлаат топчињата заедно со маринадата во стаклен сад и така се чува во фрижидер до 10 дена. Потоа се готви пред јадење.  Во Азија често се појавува во ресторани кои служат за будистички клиенти.

Реклама

Пет бенефити кои ги добивате со конзумирање на сејтанот

Неговите многубројни позитивни својства го прават сејтанот една од најпопуларните намирници и ако не ги знаете придобивките што може да ви донесе јадењето на оваа вкусна храна, во прилог следат најдобрите пет за да ви помогнеме да ја воведете оваа корисна храна во вашата исхрана.

  1. Ова е лесна храна за дигестија, затоа е од суштинско значење за луѓето со болки во стомакот и дигестивни проблеми.
  2. Не содржи заситени масти и му помага на вашиот организам да ги намали нивоата на холестерол во крвта, намалувајќи го ризикот од кардиоваскуларни проблеми.
  3. Одлична храна за спортисти бидејќи благодарение на високото ниво на протеини мускулот може правилно да расте.
  4. Не содржи натриум и токму затоа сејтанот е корисна храна за луѓето кои страдаат од проблеми со хипертензија.
  5. Неговите високи нивоа на протеини и калциум го прават сејтанот совршена замена за производи како месо, чијшто маснотиите се поголеми.

М.Д

Прикажи повеќе

Поврзани статии

Back to top button