Здравје кај жениЗдравје кај мажиЗдравје од А до ШИсхранаХрана и живот

Храна богата со протеини

Храна богата со протеини има многу придобивки, вклучувајќи го градењето на мускули, губење на тежината и чувство на ситост после јадење. Иако внесот на многу протеини може да биде корисен, јадењето урамнотежена исхрана е суштински дел за да останете здрави.

Исхраната богата со протеини може да ви помогне да ги намалите килограмите бидејќи со внесот на протеини ќе се чувствувате посити и со тоа избегнувате прејадување. Исхраната со висока содржина на протеини може да ви помогне во градењето на чисти мускули кога се комбинира со вежбање. Чистиот мускул помага да согорувате повеќе калории во текот на денот, што исто така може да помогне при слабеење.

Во прилог ќе ви предложиме дел од храната која има висока содржина на протеини што може да ја консумирате за да си го олесните процесот на слабеење и истовремено да се чувствувате сити и здрави.

 1. Црн грав

Црниот грав е еден од поефтините извори на протеини. Црниот грав може да се подготвува на различни начини, што го прави многу разноврсна состојка при подготвување оброци.

 1. Лима грав

Лима гравчињата нудат околу 21 грам протеини на 100 g порција.

Реклама
 1. Пченка

Пченката има околу 15,6г протеини по чаша. Дополнително, пченката содржи и добра количина на растителни влакна и минерали, вклучувајќи калциум.

 1. Лосос

Лососот се смета за масна риба, што значи дека е полн со омега-3 масни киселини. Лососот е исто така одличен извор на протеини и може да ви помогне да се чувствувате позадоволено за време на оброците. Лососот можеби и не е на листата според вашиот буџет, но сепак има голем број на други опции на протеини.

 1. Компири

Компирите имаат репутација на скробни јаглени хидрати, но сепак се одличен извори на хранливи материи, вклучувајќи ги и протеините. Еден компир со средна големина содржи нешто повеќе од 4 гр протеини. Но, внимавајте сите додатоци кои го менуваат вкусот на компирот можат да го зголемат бројот на калории.

 1. Брокула

Една чаша сурова брокула има скоро 2,6 гр протеини и содржи различни хранливи материи како што се фолати и калиум, а содржи само 31 калорија по порција (1 cup).

 1. Карфиол

Карфиолот има многу протеини и многу малку калории. Една чаша сецкан карфиол има 27 калории и 2 гр протеини.

 1. Јајца

Јајцата се одличен извор на протеини и други нутриенти, како и здрави масти. Голем број на студии укажуваат дека јајцата можат да ви помогнат да се чувствуваат посити и да избегнете прејадување. На пример, едно истражување открило дека група жени кои јаделе јајца наместо ѓеврек за појадок, се чувствувале сити подолго и јаделе помалку калории во текот на денот.

 1. Говедско месо

Говедското месо нуди големи количини на протеини по порција. Постојат голем број на различни видови говедско месо за да оние кои внимаваат на внесот на калориите и маснотии. Луѓето кои следат умерена диета со јаглени хидрати треба да јадат посно говедско месо, додека оние кои практикуваат диета со малку јаглени хидрати може да јадат и подебело говедско месо.

 1. Пилешки гради

Пилешките гради се чист извор на протеини. Поголемиот дел од неговите калории доаѓаат директно од протеини, кога се сервираат без кожа. 136 гр пилешки гради без кожа обезбедуваат околу 26 гр протеини.

 1. Овес

Овесот нуди околу 17 гр протеини на 100гр. Овесот е исто така извор на сложени јаглехидрати. Суровиот овес лесно се подготвува како овесна каша и во него може да се додадат разни овошки и мешунки како ореви, бадеми, индиски орев… Но сепак треба да ги избегнувате веќе подготвените овесни снегулки, односно спакувани бидејќи тие содржат додаден шеќер.

 1. Туна

Туната е одличен и широко достапен извор на протеини, кој исто така има низок број на калории. Туната е поснa риба со минимални маснотии. Додадете туна во салати, сендвичи и закуски. Бидете внимателни со дополнителни преливи, како што е мајонезот, бидејќи тие можат да додадат дополнителни, несакани калории.

13.Млеко

Кравјото млеко е одличен извор на протеини за луѓе кои можат да толерираат лактоза. Околу 200 мл млеко содржи 8 гр протеини.

14.Леќа

Леќата содржи голема количина на растителни протеини и растителни влакна. Лесно достапна и ефтина, а добро дејствува на здравјето на срцето.

15.Семки од тиква

Семките од тиква се полни со протеини и минерали, како што се магнезиум и селен. Доколку сте фокусирани кон намалување на тежината треба да го избегнувате внесот на печени семки од тиква и да изберете суви печени семиња.

16.Авокадо

Авокадото содржи здрави масти, како и протеини.
Авокадото не само што содржи протеини и здрави незаситени масти добри за срцето, туку содржи и добри нивоа на влакна и хранливи материи, како што е калиум.

Сепак порциите треба да се контролирани, бидејќи авокадото е доста калорично.

17.Ф’стаци

Ф’стаците се нискокалорични јатки кои содржат голема доза на протеини. Еден грам ф’стаци содржи околу 6 гр протеини и богатство на други хранливи материи вклучувајќи висока доза на Б-6.

18.Чиа семки

Ова мало семе содржи повеќе од 5 гр протеини на грам, заедно со омега-3, влакна и калциум. Веганите често користат семе од чиа како замена за јајца, а многу луѓе уживаат да ги додаваат во смути или салати за дополнителни здравствени придобивки.

19.Путери од јатки

Путерите од јаткасти плодови, вклучувајќи го путерот од кикирики, содржи многу калории, но контролирана порција може да додаде незаситени маснотии и доза протеини во исхраната. Доколку се храните здраво и јадете путер од било која јатка треба да внимавате само истите да бидат без додадени шеќери или масло.

20.Халибут

Оваа бела риба е одличен извор на чист протеин со скоро 30 гр протеини во половина филе.

21.Спирулина

Спирулината е бактерија која расте и во слатки и во солени води. Нуди разновидни хранливи материи и протеини дури и мала количина од нејзината прашкаста форма.

22.Мешунки

Мешунките се богати со растителни влакна и протеини. Ова ги прави добар избор како дел од диета за слабеење, бидејќи тие можат да ве држат навистина сити.

 1. Свинско месо

Немрсното (посно) свинско месо е добар извор на протеини. Печеното свинско месо и филе се одличен избор. Се разбира сите преработени производи од свинско месо, како што е сланина, треба да ги избегнувате.

 1. Мисирка

Мисирката содржи одлична доза на протеин. Мисирка без коски може да обезбеди околу 13 гр протеини на 100 гр парче.

 1. Наут

Леблебијата е здрав вегетаријански протеин богат со растителни влакна и полн со хранливи материи кои го поддржуваат здравјето на срцето и коските, а и ве штити од рак.

 1. Киноа

Киноата е единствениот целосен извор на вегетаријански протеини. Киноа ги содржи сите 11 аминокиселини потребни за да се создаде комплетен протеин, што ја прави одличен избор за вегетаријанци, вегани и оние кои не јадат многу месо.

 1. Грчки јогурт

Обичен грчки јогурт со малку маснотии содржи дури 19 гр протеини во порција од 200 гр. Луѓето кои сакаат да изгубат тежина треба да го ограничат или избегнуваат грчкиот јогурт кој содржи додаден шеќер. Наместо тоа, почесто да внесуваат обичен или пак да му додадат некои овошки – како малини, рибизли, јагоди..

 1. Урда

Овој млечен производ има изобилство на протеини. Тој исто така нуди здрава доза калциум и други хранливи материи.

 1. Бадеми

Јатките се сметаат за многу калорични, но со контролирани порции, сувите печени или сурови бадеми се закуска богата со протеини.

30.Протеин од сурутка

Протеинскиот прашок од сурутка го користат многу бодибилдери и спортисти како додаток кој помага да се зголеми мускулната маса и силата. Овој прав е направен од протеини кои се наоѓаат во течниот дел на млекото и може да додаде значителна количина протеини во исхраната на една личност.

Од суштинско значење е луѓето да ги прочитаат составот, бидејќи ретки се оние протеините од сурутка кои не содржат шеќер.

На нашиот пазар еден од нив е PhD Diet Whey кој го има во два вкуса и тоа “Ванила Крем” и “Белгиско Чоколадо” .
Повеќе информации и каде може да го купите може да погледнете на веб страната (https://healthystore.mk/product/phd-diet-whey-%d0%bf%d1%80%d0%be%d1%82%d0%b5%d0%b8%d0%bd/) и нивниот инстаграм профил (https://www.instagram.com/phdmakedonija/?hl=en)

Прикажи повеќе

Поврзани статии

Back to top button