Рецепти

Чија пудинг со јагоди

 

Нутритивно богат десерт. Чија семето е една од така наречените суперхрани. Содржи голема количина на здрави масти, Омега 3, дигестивни влакна и протеини. Освен тоа, подготвена на овој начин е превкусна.

Состојки:

50g Чија семе

Ванила екстракт

Реклама

Засладувач

15g Протеински прав (по желба)

300-400ml вода

100g Јагоди

Начин на подготовка:

1.Измешајте ги сите состојки

2.Оставете да отстојат 3-4 часа (или цела ноќ)

3.Додадете ги исецканите јагоди

4.Од оваа количина можете да добиете 1 голема или 2 помали порции

Нутритивни вредности(за целиот рецепт):

Калории:452  Јаглехидрати:31g      Масти:16g      Протеини:25g

За повеќе здрави и вкусни рецепти посетете ме на мојот инстаграм профил: https://www.instagram.com/the_fitnesscook/


Мануел Трајчев

 

 

Прикажи повеќе

Поврзани статии

Back to top button