Категорија: Исхрана

Вештачки засладувачи: Нула калории, но по која цена?

Вештачки засладувачи: Нула калории, но по која цена?

Исхрана

  На прв поглед, вештачките засладувачи може да изгледаат како совршено решение. Нула калории е еднаква на нула вина нели? Сепак, вашето тело и цревата ... Повеќе

Намалувањето на вишок килограми е „маратон“, а не „спринт“

Намалувањето на вишок килограми е „маратон“, а не „спринт“

Исхрана

  Летото пристигна, па голем дел од нас се борат да ги намалат вишокот килограми за да изгледаат подобро на плажа. Еве неколку совети како ... Повеќе

Причина зошто кето диета не се препорачува за спортисти

Причина зошто кето диета не се препорачува за спортисти

Исхрана

  Кетогената диета може да ги намали резултатите од анаеробното, интензивно вежбање на спортистите, покажаа новите истражувања. Четири дена, истражувачите ги проучувале спортските резултати на ... Повеќе

Мени на храна за лица кои страдаат од розацеа

Мени на храна за лица кои страдаат од розацеа

Кожа, Исхрана

Состојбата на кожата е одраз на процесите што се одвиваат во внатрешноста на телото. Секоја нејзина променана, без разлика дали е тоа стареење на кожата, ... Повеќе

Јагоди-спректар на микронутритиенти за кои телото ќе ви биде благодарно

Јагоди-спректар на микронутритиенти за кои телото ќе ви биде благодарно

Исхрана

Покрај убавиот изглед и совршениот вкус, јагодите пружат цел спектар на микронутритиенти кои благотворно делуваат на здравјето на човекот. Интересно е што, од ботаничка гледна ... Повеќе

Јадете бадеми за ја намалите видливоста на брчките

Јадете бадеми за ја намалите видливоста на брчките

Исхрана

Новата студија, која користела техника за фотографирање со висока резолуција, покажува намалена ширина и изразување на брчки кај жени во менопауза, кои јаделе бадеми како ... Повеќе

Пет причини зошто филџан зелен чај треба да биде наша секојдневна навика

Пет причини зошто филџан зелен чај треба да биде наша секојдневна навика

Исхрана

Зелениот чај во Кина почнал да се пие пре повеќе од 4000 години, а во Европа е неодамна откриен. Еве пет причини зошто филџан зелен ... Повеќе